Golf <3 Facebook

november 16, 2011 | Kommentarer inaktiverade för Golf <3 Facebook

Idag har jag varit på möte i golfklubben. Det diskuterades en hel del marknadsföring, information och kommunikation. Hur gör vi för att golf ska bli klassat som friskvård och som idrott? Hur marknadsför vi golfen utanför vår klubb? En av delarna som händer nu är att även golfklubbarna börjar synas i sociala medier. Vår golfklubb har en facebook-sida. Just nu är det ungefär 10 % av våra medlemmar som gillar sidan. Nu satsar vi vidare på att prata om sociala medier i stort. Hur ska vi finnas och synas i den omvärlden och samhälle vi lever i. En annan spännande fråga är om golf-pron på klubben får vara facebookvän med sina adepter? Precis samma diskussion som får lärare vara facebookvän med sina elever…… Spännande…..vilka likheter och paralleller ser och drar jag, jag som diskuterar detta dagligen i skolvärlden. Fortsättning lär följa…..